• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Na czerwonym, po buspasie, wspierany magnesem

Opublikowano: czwartek, 31, październik 2019

W dniu 30.10.2019 podczas przejazdu na punkt kontrolny zespół inspektorów z WITD Olsztyn zauważył, że kierowca pojazdu ciężarowego nie zastosował się do przepisów ruchu drogowego, przejeżdżając skrzyżowanie na czerwonym świetle i poruszając się strefą pasa drogowego przeznaczonego dla komunikacji miejskiej. W związku z faktem, że doszło do naruszenia przepisów ruchu drogowego zespół udał się za pojazdem ciężarowym w celu zatrzymania go do kontroli. Po zatrzymaniu pojazdu i weryfikacji okazanych dokumentów stwierdzono, że kierujący pojazdem oprócz popełnionego wykroczenia dopuścił się poważniejszych naruszeń związanych z przepisami transportowymi. Okazało się że kierowca manipulował zapisami tachografu poprzez użycie magnesu na nadajniku. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art.306 a kodeksu karnego na miejsce kontroli wezwano patrol Policji.

Wyłącznik tachografu

Opublikowano: czwartek, 24, październik 2019

W dniu 23.10.2019 roku zespół inspektorów z WITD Olsztyn zatrzymał do kontroli zespół pojazdów, którymi wykonywano przewóz drogowy rzeczy. W wyniku szczegółowej kontroli stwierdzono, iż w wewnątrz impulsatora podłączone było dodatkowe, niedozwolone urządzenie, które wpływało na niewłaściwą pracę tachografu a tym samym w sposób nieprawidłowy zapisywało aktywność kierowcy. Sam czujnik, w celu utrudnienia dostania się do płytki scalonej znajdującej się wewnątrz obudowy impulsatora, został wypełniony klejem. W efekcie poczynionych ustaleń, wszczęto postępowanie wobec przewoźnika drogowego zagrożone karą w wysokości 10 tys. zł oraz zawiadomiono odpowiednie służby o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 315 kodeksu karnego.

Czytaj więcej...

Emulator AdBlue

Opublikowano: poniedziałek, 21, październik 2019

W dniu 21.10.2019 roku patrol inspekcji transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie oddział w Iławie prowadził czynności kontrolne na jednym z punktów kontrolnych. W trakcie prowadzonych działań inspektorzy wytypowali do kontroli  pojazdy należący  do przewoźnika krajowego. Podczas weryfikacji stanu technicznego pojazdu wątpliwości inspektorów wzbudziło funkcjonowanie systemu AdBlue w pojeździe. Już wstępna weryfikacja systemu wskazała na manipulowanie układem. Po dokładnym sprawdzeniu instalacji stwierdzono zainstalowanie w pojeździe emulator AdBlue tj. urządzenia, którego celem jest fałszowanie danych w komputerze pojazdu w zakresie oczyszczania spalin. Wobec powyższego kierowcę ukarano mandatem karnym, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu oraz zakazano dalszej jazdy.

Czytaj więcej...