• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Łotewska manipulacja.

Opublikowano: piątek, 18, październik 2019

W dniu 17 października 2019 r. Ełccy inspektorzy transportu drogowego na drodze krajowej nr 65 w miejscowości Gąski zatrzymali do kontroli ciężarówkę należącą do przewoźnika łotewskiego. Podczas oględzin tachografu i jego elementów stwierdzono wyłącznik służący do manipulacji czasem pracy kierowcy, który znajdował się wewnątrz pojazdu. Urządzenie było podpięte pod łańcuch kinematyczny co powodowało zmianę w zapisach czasu pracy oraz przebytych kilometrów. Samochód doprowadzono do serwisu tachografów w celu potwierdzenia manipulacji. W trakcie czynności kontrolny stwierdzono, także zły stan techniczny pojazdu. 

Czytaj więcej...

Kolejny pojazd z emulatorem SCR

Opublikowano: czwartek, 17, październik 2019

W dniu 16 października 2019 r. inspektorzy WITD Olsztyn oddział w Ełku zatrzymali do kontroli ciężarówkę na drodze krajowej nr 65 - m. Gąski należącą do przewoźnika Litewskiego. Kontrolowany pojazdy miały zainstalowany emulator SCR - system, który symuluje prawidłowe działanie systemu oczyszczania spalin i "oszukuje" elektronikę tak, by dało się jeździć bez dodatków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu. Pojazd nie tylko zanieczyszczały środowisko jazdą bez AdBlue, ale także stwierdzono usterki związane ze stanem technicznym ciągnika siodłowego. Kierowcę ukarano mandatem karnym i zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Ciężarówka została wycofana z ruchu – inspektorzy wydali zakaz dalszej jazdy. Inspektorzy wydali polecenie kierowcy, demontażu zainstalowanego emulatora.

Czytaj więcej...

Z magnesem bez badań technicznych

Opublikowano: środa, 16, październik 2019

W dniu 15 października 2019 r. inspektorzy WITD Olsztyn zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewoźnika krajowego, w której wykryto ingerencje w prace tachografu za pomocą magnesu przyczepionego przy skrzyni biegów. Działanie magnesu zakłócało sygnały przesyłane z nadajnika do tachografu i drogomierza symulując odpoczynek kierowcy w trakcie jazdy. Kierowcę ukarano mandatem karnym oraz wszczęte będzie postępowanie administracyjne za ujawnione naruszenia. Ponadto w trakcie kontroli ustalono iż ostanie badanie techniczne naczepy zostało wykonane w 2016 r. Stwierdzono również szereg nieprawidłowości w stanie technicznym zespołu pojazdów, co spowodowało wyeliminowanie pojazdu z ruch. Zawiadomiono policję o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 306a KK. 

Czytaj więcej...