• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Nietrzeźwy kierowca

Opublikowano: piątek, 04, marzec 2016

W dniu 02.03.2016 roku partol Inspekcji Transportu Drogowego z Elbląga pełniący obowiązki służbowe przy S7, km 37+500, MOP Sople zatrzymał do kontroli samochód ciężarowy marki Volvo. Po zważeniu ustalono, iż dopuszczalna masa całkowita przedmiotowego pojazdu została przekroczona o 500kg. Ukarano kierowcę mandatem karnym za umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób powodujący przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. W trakcie prowadzenia rozmowy z kierowca inspektorzy wyczuli od kierującego wyraźna woń alkoholi. Po zbadaniu alkomatem ustalono, iż w zawartość alkoholu wydychanym przez kierowcę powietrzu wynosi 0,139 mg/l. W związku z powyższym zatrzymano kierowcy prawo jazdy i skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Samochód za pokwitowaniem przekazano właścicielowi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna manipulacja

Opublikowano: poniedziałek, 29, luty 2016

W dniu 26.02.2016 r. przez inspektorów WITD Olsztyn został zatrzymany do kontroli pojazd członowy złożony z ciągnika samochodowego m-ki Renault (pierwsza rejestracja 31.12.2014) oraz naczepy m-ki Krone. W trakcie analizy danych cyfrowych pobranych z karty kierowcy i z tachografu cyfrowego zainstalowanego w pojeździe oraz okazanej dokumentacji stwierdzono brak zarejestrowanej jazdy w okresie bezpośrednio poprzedzającym zatrzymanie pojazdu do kontroli oraz w dniu poprzednim. Wykonano jazdę testową która wykazała brak zapisu jazdy w jej trakcie. W toku dalszych czynności polecono przejazd do najbliższego warsztatu, tj. autoryzowanego serwisu tachografów gdzie na polecenie inspektorów przeprowadzono demontaż czujnika ruchu zainstalowanego w skrzyni biegów odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów do tachografu pojazdu. Po wykręceniu zdemontowany czujnik poddano sprawdzeniu porównawczemu z nowym czujnikiem na wartość napięcia. Uzyskane wartości wskazywały na dokonaną przeróbkę czujnika, wobec czego dokonano jego rozłożenia na części czym potwierdzono dokonane wpięcie w układ sterujący. Tachograf posiadał ważne sprawdzenie okresowe wykonane 16.01.2015 w Polsce. W związku z poczynionymi ustaleniami kierowca okazał pilot sterujący pracą niedozwolonego urządzenia. Tym samym potwierdzono ingerencję w jeden z elementów układu wchodzącego w skład urządzenia rejestrującego. O zaistniałym zdarzeniu zawiadomiono KPP Ełk w związku z możliwością popełnienia przestępstwa. Dodatkowo kierowca został ukarany  mandatem karnym, a wobec przedsiębiorcy wykonującego przewozy wszczęto postępowanie administracyjne.

Czytaj więcej...

Kolejny wyłącznik

Opublikowano: wtorek, 23, luty 2016

W dniu 22.02.2016 Inspektorzy z Oddziału terenowego w Elblągu na drodze S7 MOP Sople zatrzymali do kontroli pojazd marki DAF wraz z naczepę marki Kogel. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych inspektor stwierdził, iż w kontrolowanym pojeździe zamontowany jest wyłącznik urządzenia rejestrującego czas pracy kierowcy. Zainstalowane urządzenie sterowane było przy pomocy pilota, którego użycie podczas jazdy powodowało odłączenie tachografu i tym samym brak rejestracji jazdy. Urządzenie to także powodowało wyłączenie prędkościomierza pojazdu. Kierowca został ukarany mandatem karnym w kwocie 2000 zł. Pojazd po zakończonej kontroli został przekazany funkcjonariuszom Policji do dalszych czynności. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami zostało zgłoszone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 315 kk. Ponadto wobec przedsiębiorcy i osoby zarządzającej zostaną wszczęte odpowiednie postępowania.