• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

"Żyletki hamulcowe"

Opublikowano: poniedziałek, 14, październik 2019

W dniu 11 października 2019 r. na dk. S7 MOP Sople zatrzymano do kontroli pojazd członowy. Pojazdem wykonywano krajowy transport drogowy rzeczy.

Na podstawie danych uzyskanych z systemu CEPIK ustalono, że naczepa nie posiadała ważnych badań technicznych. Data ostatniego badania technicznego to 12.05.2018 r. z ważnością do dnia 12.05.2019 r.

Jednocześnie w wyniku organoleptycznej kontroli stanu technicznego stwierdzono następujące usterki:

- nadmiernie zużyty bieżnik opony, widoczny kord (prawa strona, 3 oś),

- brak klocka hamulcowego (lewa strona, 3 oś),

- nadmiernie zużyta, pęknięta i uszkodzona tarcza hamulcowa (lewa strona, 3 oś),

- brak elementu mocującego koło/ nakrętki (lewa strona, 2 oś). 

W związku z powyższym zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu i zakazano dalszej jazdy.

Czytaj więcej...

Tajemniczy kierowca

Opublikowano: środa, 09, październik 2019

W dniu 08.10.2019 roku zespół kontrolny z WITD Olsztyn zatrzymał do kontroli pojazd polskiego przewoźnika, którym wykonywano transport drogowy ponad 20 ton mąki. Jak się okazało w trakcie kontroli kierującym pojazdem był obywatel Ukrainy. Kierujący pojazdem do kontroli okazał jedynie ukraińskie prawo jazdy. Weryfikacja zapisów w tachografie oraz oględziny tachografu wykazały, że kierowca od kilkunastu dni poruszał się pojazdem bez zalogowanej karty kierowcy. W związku z nieokazaniem świadectwa kierowcy na miejsce kontroli wezwano funkcjonariuszy Straży Granicznej. Dodatkowo na miejsce kontroli przybył kierownik transportu przewoźnika którego licencja została okazana do kontroli. W trakcie rozmowy z inspektorami oznajmił, że nie zna kierującego pojazdem a sam pojazd z ładunkiem nie jest własnością przewoźnika. Przekazana informacja była o tyle dziwna, że z dokumentów zabezpieczonych w trakcie kontroli wynikało, że ładunek jedzie do siedziby przewoźnika a pojazdy w bazie CEPIK są zarejestrowane na przewoźnika. 

Dodatkowo kierującemu pojazdem kierownik transportu przekazał 2000 zł na zapłatę za nałożony przez inspektorów mandat karny. W związku z powyższym funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy do dalszych czynności. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Czytaj więcej...

Zły stan techniczny

Opublikowano: środa, 09, październik 2019

W dniu 09.10.2019 r. zespół kontrolny inspektorów z WITD zatrzymał do kontroli drogowej autobus, którym kierowca pojazdu na odcinku Mikołajki – Olsztyn wykonywał regularne przewozy osób. W wyniku kontroli stwierdzono szereg niebezpiecznych usterek stanu technicznego zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Stwierdzono:

-nadmiernie zużytą rzeźbę bieżnika opon,

-nieprawidłowe mocowanie siedzenia,

-niesprawny sygnał dźwiękowy,

-niesprawny hamulec postojowy,

-nadmierny luz przekładni kierowniczej,

-niesprawne oświetlenie.

W związku z powyższym zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowcę ukarano mandatem karnym za stan techniczny.