• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Kolejny emulator AdBlue

Opublikowano: czwartek, 12, wrzesień 2019

W dniu 11 września Inspektorzy WITD w Olsztyn oddział w Ełku zatrzymali do kontroli ciężarówkę, w której wykryto szereg naruszeń. Kontrolowany pojazdy miały zainstalowany emulator SCR - system, który symuluje prawidłowe działanie systemu oczyszczania spalin i "oszukuje" elektronikę tak, by dało się jeździć bez dodatków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu. Pojazd nie tylko zanieczyszczał środowisko jazdą bez płynu AdBlue, ale także stwierdzono inne usterki. Kierowcę ukarano mandatem karnym i zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Ciężarówka została wycofana z ruchu – inspektorzy wydali zakaz dalszej jazdy. ITD nakazała także demontaż emulatorów.

Czytaj więcej...

Kontrole GIMBUS

Opublikowano: środa, 11, wrzesień 2019

W dniu 10.09.2019 r. inspektorzy transportu drogowego z WITD Olsztyn przeprowadzili kolejne działania kontrolne ukierunkowane na kontrole prawidłowości wykonywania przewozu dzieci do szkół i przedszkoli na terenie województwa. 

Kontrola przewozów dzieci przeprowadzona w pobliżu placówek edukacyjnych w Dobrym Mieście, wykazała, że na sześć skontrolowanych pojazdów zatrzymano pięć dowodów rejestracyjnych. Każdy z pojazdów w którym zatrzymano dowody rejestracyjne nie został dopuszczony do ruchu – wydano zakazy dalszej jazdy. Z kolei w Jezioranach kontroli nie przeszły dwa tamtejsze gimbusy z czterech kontrolowanych. Identyczne wyniki kontroli wystąpiły również po kontroli gimbusów w Łukcie. Najpoważniejszymi zastrzeżeniami w stanie technicznym były niesprawne hamulce, wycieki płynów, popękane szyby czołowe, a także zużyte bieżniki opon i brak odpowiedniej liczby wyjść. Na szczęście wszyscy kierowcy byli trzeźwi. W sumie skontrolowano 12 autobusów , nałożono 8 mandatów, zatrzymano 8 dowodów rejestracyjnych i wydano 8 zakazów dalszej jazdy.

Czytaj więcej...

Bezpieczna droga do szkoły z krokodylkiem Tirkiem

Opublikowano: wtorek, 10, wrzesień 2019

W dniu 10.09.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się spotkanie – akcja promocyjna dla dzieci pod nazwą „Bądź widoczny – bądź bezpieczny. Akcja była zorganizowana dla wszystkich klas I szkół podstawowych z Nowego Miasta Lubawskiego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie oraz innych służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W trakcie spotkania omówiono podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się pieszych oraz rowerzystów po drogach publicznych z szczególnym naciskiem na zachowanie dzieci. Podczas spotkania  inspektorzy zaprezentowali pojazd służbowy z wyposażeniem kontrolnym. Najmłodsi uczestnicy festynu otrzymali drobne upominki poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drodze – kamizelki odblaskowe, plecaki, chusty i elementy odblaskowe. 

Czytaj więcej...