• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Siódemką pod prąd

Opublikowano: czwartek, 05, maj 2016

W dniu 04.05.2016 r. zespół kontrolny Inspekcji Transportu Drogowego pełniący służbę na drodze krajowej nr S7, zaobserwował pojazd osobowy marki Volkswagen, poruszający się po niewłaściwej stronie dwujezdniowej drogi ekspresowej tj. „pod prąd”. W związku z realnym zagrożeniem bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, inspektorzy podjęli natychmiastową interwencję zatrzymując kierującego co wyeliminowało sytuację grożącą poważnymi konsekwencjami. Ponadto zawiadomiono oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy, której funkcjonariusze po przybyciu na miejsce interwencji przejęli sprawę, celem przeprowadzenia dalszych czynności.

Wizyta niemieckich funkcjonariuszy

Opublikowano: poniedziałek, 02, maj 2016

W dniach 28 - 29 kwietnia 2016 r. w ramach współpracy pomiędzy Powiatem Olsztyńskim i Powiatem Osnabrück (Niemcy) odbyły się wspólne działania kontrolne funkcjonariuszy Policji z obu krajów. Do udziału w wymianie międzynarodowej zaproszono inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Olsztyna. W pierwszym dniu wizyty podczas spotkania w Komendzie Wojewódzkiej Policji inspektorzy przedstawili prezentację w której omówili zadania Inspekcji, jej uprawnienia i bieżące kierunki działań. Szczególnym zainteresowaniem funkcjonariuszy niemieckich cieszyła się część prezentacji poświęcona manipulacjom w tachografach cyfrowych w zakresie czasu pracy kierowców. Po części teoretycznej uczestnicy spotkania brali udział we wspólnych czynnościach kontrolnych na drodze realizowanych przez patrol ITD i Policji. W ramach części praktycznej inspektorzy szczegółowo omówili zasady prowadzenia kontroli, dokumentowania naruszeń.

Czytaj więcej...

Z magnesem na nadajniku

Opublikowano: wtorek, 26, kwiecień 2016

W dniu 21.04.2016 roku inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie zatrzymał pojazd należący do przewoźnika zagranicznego. W toku prowadzonych czynności kontrolnych po analizie czasu pracy kierowcy stwierdzono, że część trasy realizowana była z użyciem magnesu przyłożonego na nadajniku. Kierowca przykładał magnes po dojeździe z Rumunii na rozładunek w Dobrym Mieście, manewrując na placu podczas rozładunku i w trakcie wyjazdu poza teren w/w magazynu. W konsekwencji kierowca odebrał jedynie niespełna 4 godziny i 30 minut odpoczynku dobowego. Podczas kontroli ustalono godziny w jakich kontrolowany zespół pojazdów poruszał się na terenie miejsca załadunku. Kierowca w toku dalszych czynności kontrolnych przyznał się do stosowania magnesu. W związku z powyższym inspektor zabezpieczył kaucję w wysokości przewidzianej przepisami ustawy, a na kierowcę nałożył mandat karny za użycie magnesu i skrócenie odpoczynku dziennego. Ponadto po zakończonej kontroli nakazano odebranie odpoczynku w wymiarze co najmniej 9 godzin.

Czytaj więcej...