• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Niezabezpieczony ładunek ADR

Opublikowano: poniedziałek, 17, luty 2020

W dniu 17.02.2020 r. inspektorzy z oddziału terenowego w Elblągu na drodze S7 w okolicy miejscowości Sople zatrzymali do kontroli ciągnik samochodowy wraz z naczepą przewożący niebezpieczny ładunek. W wyniku kontroli udało się ustalić, że przewożony  jest nawóz sztuczny na bazie azotanu amonowego o numerze UN 2067,  który to podlega regulacji przepisów ADR. Podczas oględzin  ładowni stwierdzono całkowity brak zabezpieczenia przewożonego ładunku co stanowi poważne naruszanie transportu ładunku niebezpiecznego. Kierowca nie posiadał dokumentu przewozowego zgodnego z ADR a także pojazd wyposażony był w gaśnicę 2 kg przy czym minimalna pojemność gaśnic przy tego typu transporcie wynosi 12 kg. Za powyższe naruszania wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, kierowca zastał ukarany mandatem karnym.  

 

Czytaj więcej...

Hamulce do naprawy

Opublikowano: poniedziałek, 10, luty 2020

Zły stan techniczny rosyjskiej ciężarówki był przyczyną wycofania jej z ruchu przez warmińsko-mazurskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Dalsza jazda mogła skończyć się poważnym wypadkiem.

Zespół pojazdów wykonujący międzynarodowy przewóz towarów zatrzymano do rutynowej kontroli drogowej w piątek (07 lutego) na drodze ekspresowej nr S7 w okolicach Miłomłyna. W trakcie sprawdzania stanu technicznego pojazdu inspektorzy zauważyli liczne pęknięcia na tarczy hamulcowej przy jednym kole oraz brak połowy tarczy hamulcowej przy innym z kół naczepy. 

Za ujawnioną nieprawidłowość zatrzymano dowód rejestracyjny niesprawnego pojazdu i wydano kierowcy zakaz dalszej jazdy do momentu wymiany uszkodzonych tarcz hamulcowych. Kierowca został ukarany mandatem karnym, wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 2.000 zł.

Czytaj więcej...

Kontrola ADR

Opublikowano: piątek, 07, luty 2020

W dniu 06.02.2020 r. w miejscowości Ełk, ul. Suwalska na drodze krajowej Nr 16  inspektor transportu drogowego zatrzymał do kontroli pojazd przewoźnika krajowego. Kierowca wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy na potrzeby własne przewożąc nawozy . Dokonując oględzin ładowni naczepy zauważono opakowania typu BIG-BAG w których znajdował się materiał niebezpieczny tj. nawóz na bazie azotanu amonu, oznaczony numerem UN 2067. Łączna waga przewożonego ładunku niebezpiecznego wynosiła około 24 ton. Kierowca do kontroli okazał dokument przewozowy, w którym znajdowała się jedynie informacja o miejscu załadunku i rozładunku oraz nazwa przewożonego materiału. Pojazd nie był oznakowany tablicami barwy pomarańczowej, kierowca nie posiadał uprawnień do przewożenia towarów niebezpiecznych, pojazd nie był wyposażony w odpowiednią ilość środka gaśniczego. Kierowcę ukarano mandatem, wobec przewoźnika będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające za stwierdzone w trakcie kontroli naruszenia. 

Czytaj więcej...