• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Kolejne działania wymierzone w nieuczciwą konkurencję

Opublikowano: poniedziałek, 03, czerwiec 2019

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie, przeprowadził kolejne działania kontrolne zmierzające do wyeliminowania nieuczciwej konkurencji na rynku przewozów osób, związanej z wykorzystywaniem aplikacji umożliwiającej nielegalne podejmowanie transportu drogowego.

Wspólne kontrole ITD i Policji, odbyły się 1 czerwca 2019 r. i w jednym przypadku ujawniono, że kierowca wykonywał przewóz naruszający podstawowe wymagania prawne. Kierujący oferował swoje usługi, pomimo że nie posiadał wymaganej licencji oraz stosownych orzeczeń lekarskich i psychologicznych, potwierdzających jego zdolność do pracy na stanowisku kierowcy. Ponadto samochód osobowy wykorzystywany do prowadzenia usług, nie spełniał wymaganego kryterium konstrukcyjnego.

Mając na uwadze kolejne ujawnienie naruszeń ustawy o transporcie drogowym, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie, będzie podejmował regularne kontrole, we współpracy z Policją oraz Krajową Administracją Skarbową. 

Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego przypomina, o obowiązkach związanych z podejmowaniem oraz wykonywaniem przewozów osób, w zgodzie z przepisami prawa, uwzględniającymi uczciwą konkurencję na rynku przewozów drogowych osób.

Jazda ekologiczna

Opublikowano: piątek, 24, maj 2019

W dniach 20 i 22.05.2019r. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie, prowadził wzmożone kontrole drogowego ukierunkowane, na wykrywanie emulatorów Adblue oszukujących układ SCR. Wspomniana akcja kontrolna prowadzona była w ramach działań WITD Olsztyn, a obszarem obejmowała, teren województwa Warmińsko - Mazurskiego. Ełccy inspektorzy transportu drogowego, w ramach wyżej wymienionej akcji, w poniedziałek 20.05.2019 r. i środę 22.05.2019 r., na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Ełk, poddali kontroli pojazdy polskiego przewoźnika, które wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy. Natychmiast po zatrzymaniu, wątpliwości kontrolerów wzbudziły pewne elementy związane z układem SCR. Oględziny pojazdu ujawniły emulatory wpięte w układ SCR dzięki któremu przedsiębiorca mógł zaoszczędzić na płynie Adblue . Z uwagi na rodzaj naruszenia, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla środowiska, szofer został potraktowany z całą surowością i ukarany mandatem karnym oraz zostały zatrzymane dowody rejestracyjne. Również jego pracodawca odpowie za stwierdzoną manipulację, doprowadzając układ SCR do sprawności i prawidłowego użytkowania.

Czytaj więcej...

Przejazd na magnesie

Opublikowano: poniedziałek, 20, maj 2019

W dniu 17.05.2019 roku patrol Inspekcji Transportu Drogowego z Oddziału Terenowego w Ełku zatrzymał do kontroli zespół pojazdów którym polski przewoźnik wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy – przejazd po rozładunku . W toku prowadzonych czynności kontrolnych ustalono, że kierujący pojazdem na chwilę przed zatrzymaniem przyłożył magnes do nadajnika na skrzyni biegów , przez co zafałszował zapis w tachografie cyfrowym. Mając powyższe na uwadze kierowca został ukarany mandatem karnym a wobec przedsiębiorcy będzie wszczęte postępowanie administracyjne.