• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Hamulce do naprawy

Opublikowano: poniedziałek, 10, luty 2020

Zły stan techniczny rosyjskiej ciężarówki był przyczyną wycofania jej z ruchu przez warmińsko-mazurskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Dalsza jazda mogła skończyć się poważnym wypadkiem.

Zespół pojazdów wykonujący międzynarodowy przewóz towarów zatrzymano do rutynowej kontroli drogowej w piątek (07 lutego) na drodze ekspresowej nr S7 w okolicach Miłomłyna. W trakcie sprawdzania stanu technicznego pojazdu inspektorzy zauważyli liczne pęknięcia na tarczy hamulcowej przy jednym kole oraz brak połowy tarczy hamulcowej przy innym z kół naczepy. 

Za ujawnioną nieprawidłowość zatrzymano dowód rejestracyjny niesprawnego pojazdu i wydano kierowcy zakaz dalszej jazdy do momentu wymiany uszkodzonych tarcz hamulcowych. Kierowca został ukarany mandatem karnym, wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 2.000 zł.

Czytaj więcej...

Kontrola ADR

Opublikowano: piątek, 07, luty 2020

W dniu 06.02.2020 r. w miejscowości Ełk, ul. Suwalska na drodze krajowej Nr 16  inspektor transportu drogowego zatrzymał do kontroli pojazd przewoźnika krajowego. Kierowca wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy na potrzeby własne przewożąc nawozy . Dokonując oględzin ładowni naczepy zauważono opakowania typu BIG-BAG w których znajdował się materiał niebezpieczny tj. nawóz na bazie azotanu amonu, oznaczony numerem UN 2067. Łączna waga przewożonego ładunku niebezpiecznego wynosiła około 24 ton. Kierowca do kontroli okazał dokument przewozowy, w którym znajdowała się jedynie informacja o miejscu załadunku i rozładunku oraz nazwa przewożonego materiału. Pojazd nie był oznakowany tablicami barwy pomarańczowej, kierowca nie posiadał uprawnień do przewożenia towarów niebezpiecznych, pojazd nie był wyposażony w odpowiednią ilość środka gaśniczego. Kierowcę ukarano mandatem, wobec przewoźnika będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające za stwierdzone w trakcie kontroli naruszenia. 

Czytaj więcej...

Karciarz i ekolog

Opublikowano: środa, 05, luty 2020

W dniu 05.02.2020 roku patrol inspekcji transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie oddział w Ełku prowadził czynności kontrolne na jednym z punktów kontrolnych. W trakcie prowadzonych działań inspektorzy wytypowali do kontroli 2 pojazdy należący do przewoźników krajowych. Podczas weryfikacji stanu technicznego pojazdów stwierdzono nieprawidłowe funkcjonowanie systemu Ad Blue w jednym z kontrolowanych pojazdów. Już wstępna weryfikacja systemu wskazała na manipulowanie układem. Po dokładnym sprawdzeniu instalacji stwierdzono zainstalowanie w pojeździe emulator Ad Blue tj. urządzenia, którego celem jest fałszowanie danych w komputerze pojazdu w zakresie oczyszczania spalin. Wobec powyższego kierowców ukarano mandatami karnymi, zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów oraz zakazano dalszej jazdy. W drugim pojeździe stwierdzono używanie dwóch kart przez jednego kierowcę. Kierowca został ukarany mandatem, a na przedsiębiorstwo zostanie wszczęte postępowania administracyjne.

Czytaj więcej...