• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

2,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu

Opublikowano: poniedziałek, 23, maj 2016

W dniu 21.05.2016 roku zespół kontrolny inspektorów transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie zatrzymał do kontroli zespół pojazdów którym  kierowca wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Czech do Polski. W trakcie prowadzenia rutynowych czynności kontrolnych inspektorzy wyczuli od kierowcy wyraźną woń alkoholu. Mając podejrzenie wobec kierowcy kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, inspektorzy podjęli  decyzję o poddaniu kierującego pojazdem badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przeprowadzone badanie alkotestem wykazało, że kierowca ma 2,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z powyższym inspektorzy wezwali na punkt kontrolny patrol policji celem przekazania kierowcy do dalszego postępowania. 

 

Spotkanie w WITD Olsztyn

Opublikowano: wtorek, 17, maj 2016

W dniu 17 maja 2016 r. w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie miało miejsce spotkanie przedstawiciela środowiska międzynarodowych przewoźników drogowych regionu Warmii i Mazur z osobami reprezentującymi służby kontrolne. Spotkaniu przewodniczył Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Arkadiusz Brzozowski, a wzięli w nim udział Prezes Warmińsko – Mazurskiego Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Pan Aleksander Reisch, p.o. Z-cy Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Arkadiusz Sylwestrzak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie mł. insp. Robert Zalewski, Zastępca Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie podinsp. celny Andrzej Główczyński, przedstawiciel Komendanta Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Anna Parafianowicz, Z-ca Warmińsko – Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Mariusz Romanik oraz Naczelnik Wydziału Inspekcji WITD w Olsztynie Rafał Pudelski.

Czytaj więcej...

"Dzień z życia Inspektora"

Opublikowano: poniedziałek, 09, maj 2016

W dniu 6 maja 2016 r. inspektorzy transportu drogowego pełniący służbę na drodze wojewódzkiej nr 667 w miejscowości Drygały, poddali kontroli zespół pojazdów, którym polskie przedsiębiorstwo wykonywało międzynarodowy przewóz drogowych rzeczy na trasie Finlandia – Polska. Przedmiotem przewozu pozostawała blacha, a rzeczywista masa całkowita zespołu pojazdów wynosiła 38t. Podczas kontroli inspektorzy podjęli przypuszczenie, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu, wobec czego został on poddany wstępnemu badaniu, które potwierdziło przypuszczenia inspektorów. W związku z powyższym na miejsce kontroli wezwano patrol Policji, który poddał kierującego szczegółowemu badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które wykazało 0,5 mg/l tj. 1 promil alkoholu we krwi. Kierujący wyjaśnił, że poprzedniego dnia spożył „kilka piw”. Mając powyższe na uwadze, funkcjonariusze Policji podjęli czynności z zakresu postępowania karnego.

 W dniu 7 maja 2016 r. ok. godz. 10:20, na ulicy Kłosowej w Olsztynie patrol WITD w Olsztynie zatrzymał do kontroli samochód osobowy marki Volvo. Przyczyną zatrzymania było nagłe zjechanie pojazdu na przeciwległy pas ruchu bezpośrednio przed pojazdem ITD. Kierującego wylegitymowano, a w toku czynności okazało się iż w lutym br. funkcjonariusze Policji zatrzymali ww. osobie uprawnienia do kierowania pojazdem. Na miejsce kontroli wezwano patrol Policji, a z uwagi na złe samopoczucie kontrolowanego również wezwano zespół ratownictwa medycznego, który zabrał kierującego do szpitala. Dalsze czynności w sprawie dotyczące prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień przejęła Policja. Po przekazaniu kierowcy  inspektorzy transportu drogowego wzięli udziału w festynie zorganizowanym przez Gimnazjum nr 14 w Olsztynie. Podczas prezentacji pojazdu zapoznano młodzież z jego wyposażeniem, jednocześnie omawiając codzienne zadania inspektorów oraz rolę ITD w procesie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego.