• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Kontrole autobusów

Opublikowano: środa, 25, marzec 2020

W związku z obowiązującymi obostrzeniami dotyczącymi autobusowej komunikacji miejskiej, polegającymi na możliwości przewozu osób w ilości połowy miejsc siedzących, w dniu 25.03.2020r. Inspektorzy z Oddziału terenowego w Elblągu przeprowadzali kontrole autobusów miejskich. W wyniku działań sprawdzono kilkanaście pojazdów komunikacji miejskiej lecz nie stwierdzono nieprawidłowości. Pasażerowie zastosowali się do nowych obowiązków, a także pozostawiali odstęp jednego rzędu siedzeń pomiędzy sobą. Działania będą powtarzane aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo uczestnikom transportu zbiorowego.

Czytaj więcej...

Ciężki przewóz elementów ogrodzenia

Opublikowano: poniedziałek, 30, marzec 2020

Dwa samochody dostawcze zagrażały bezpieczeństwu na drodze z powodu znacznego przekroczenia ich ładowności. Przeciążone o 6 ton oraz o 2,6 tony busy wycofał w dniu 30.03.2020 r. z dalszej jazdy patrol warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Dwa busy z tej samej firmy przewoziły elementy ogrodzenia przez pół Polski – trasa ok. 600 km. 9,5 tony zamiast dopuszczalnych 3,5 ton ważył pierwszy bus oraz 6,1 tony zamiast dopuszczalnych 3,5 ton ważył drugi bus. Busy zostały zatrzymane do kontroli na drodze ekspresowej w okolicach Małdyt (powiat ostródzki). Co ciekawe busy miały dopuszczalną ładowność 640 kg czyli przy tym przewozie tego ładunku powinno być wykorzystanych 14 busów a nie 2 jak to było w tym przypadku.

Obu kierowców ukarano mandatami za ujawnione wykroczenia. Mogli odjechać z miejsca kontroli dopiero po przeładowaniu nadmiaru towaru na inne pojazdy.

Transport tak dużej ilości ładunku na pojazdach o DMC do 3,5 tony wpływa na naruszenie stateczności samochodu i wydłużenie drogi hamowania auta. 

Czytaj więcej...

Informacja Ministra Infrastruktury dotycząca zawodowych kierowców

Opublikowano: środa, 18, marzec 2020

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk informuje, że Polska działając na podstawie art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego wprowadza tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów art. 6-7 ww. rozporządzenia w stosunku do kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy. Te wyjątkowe środki są uzasadnione pandemią zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19)

Odstępstwa stosuje się od dnia 18 marca 2020 r. do dnia 16 kwietnia 2020 r.

Zgodnie z tymi odstępstwami:

- dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 1),

- tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 3),

- łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 3),

- po okresie prowadzenia pojazdu trwającym pięć i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut (odstępstwo od art. 7).

 Ze względu na wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu z 9 do 11 godzin nie będą miały zastosowania odstępstwa w zakresie dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku.