• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Manipulacje w instalacji tachografu

Opublikowano: wtorek, 26, wrzesień 2017

W dniu 20.09.2017 r., w Olsztynie przy ul. Lubelskiej droga kr. nr 16, inspektor transportu drogowego dokonał zatrzymania do kontroli zestawu pojazdów ciężarowych. W toku analizy danych pobranych z kart kierowcy i tachografu cyfrowego, oględzin pojazdu oraz przesłuchania kierowcy stwierdzono, że kierowca prowadząc pojazd manipulował zapisem tachografu na karcie kierowcy poprzez użycie wyłącznika tachografu. Na trasie przejazdu jaka miał pokonać pojazd stwierdzono brak zarejestrowanych przez tachograf kilkuset km przebytej przez drogi.

W trakcie kontroli stwierdzono, że zainstalowany w pojeździe tachograf został przerobiony nadajnik impulsów zainstalowany w skrzyni biegów, został przerobiony, a w pojeździe podłączono dodatkowo urządzenie zdalnie sterowane, mające na celu imitowanie drugiego niezależnego sygnału prędkości. W związku z powyższym zostało wszczęte postępowanie administracyjne, a wobec kierowcy zostanie sporządzony wniosek do sądu o ukaranie.

Dwa nowe auta od Wojewody Warmińsko–Mazurskiego

Opublikowano: piątek, 22, wrzesień 2017

W dniu 20.09.2017 roku Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie otrzymał od Wojewody Warmińsko – Mazurskiego dwa nowe auta, które posłużą między innymi do przeprowadzania kontroli na drogach. Uroczystego przekazania pojazdów kierownictwu WITD dokonał wicewojewoda Pan Sławomir Sadowski.

Mam nadzieję, że dzięki nim jeszcze lepiej będą mogli Państwo zadbać o bezpieczeństwo na naszych drogach walcząc z wieloma nieprawidłowościami, które pojawiają się podczas przewozu towarów czy osób – powiedział wicewojewoda.

Zakup nowych samochodów sfinansowany został z budżetu wojewody. Będą one wykorzystywane do stałych zadań inspekcji transportu drogowego, między innymi do kontroli przedsiębiorstw, realizacji skarg i wniosków o kontrolę skierowanych wobec podmiotów gospodarczych wykonujących przewozy drogowe z naruszeniem przepisów ustawy o transporcie drogowym oraz przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym. W przyszłości jedno z nich posłuży również do przewozu mobilnej stacji kontroli stanu technicznego pojazdów.

 

Czytaj więcej...

Manipulacje w instalacji tachografu

Opublikowano: poniedziałek, 04, wrzesień 2017

W dniu 30.08.2017 r. w Olsztynie przy ul. Leonharda, inspektor transportu drogowego dokonał zatrzymania do kontroli pojazdu marki DAF z naczepą. Pojazdem tym przedsiębiorca zagraniczny  wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy. W toku analizy danych pobranych z karty kierowcy, wydruków i tachografu cyfrowego stwierdzono, przeróbkę instalacji umożliwiającą ręczne zmiany aktywności kierowcy. Dodatkowo w toku oględzin tachografu podejrzenie inspektorów wzbudził nadajnik zamontowany na skrzyni biegów. Jak się okazało w toku dalszych czynności kierowca mając przerobiony nadajnik dodatkowo używał magnesu tak aby ukryć fakt prowadzenia pojazdu. Mając powyższe na uwadze wobec przedsiębiorstwa wszczęto postępowanie administracyjne.