• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

„Rekordowe” 11 minut przerwy na niespełna 13 godzin jazdy

Opublikowano: poniedziałek, 26, czerwiec 2017

W dniu 23.06.2017 w Ełku przy ul. Suwalskiej, inspektor transportu drogowego przeprowadził kontrolę pojazdu, którym przewoźnik z terenu Republiki Litewskiej wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy, którego przedmiotem było piwo przewożone z Niemiec na Litwę.

Analiza danych cyfrowych z karty kierowcy i z tachografu cyfrowego wykazała, że od godziny 21:06 dn. 22.06.2017 r. do godziny 10:08 dn. 23.06.2017 r. tj. do momentu zatrzymania do kontroli, kierowca prowadził pojazd bez prawidłowej przerwy. Łączny czas prowadzenia wyniósł zatem 12 godzin i 44 minuty. Najdłuższa i jedyna przerwa w tym okresie wyniosła 11 minut i była przeznaczona na spożycie posiłku. Ponadto kierowca przekroczył dzienny okres prowadzenia pojazdu o 2 godz. I 44 minuty oraz skrócił kolejny okres odpoczynku. W związku z powyższym kontrolujący zakazał dalszej jazdy do czasu odbioru regularnego odpoczynku dziennego, a ponadto nałożył na kierującego karę grzywny. W stosunku do przewoźnika prowadzone będzie postępowanie administracyjne zmierzające do wyciągnięcia konsekwencji na podstawie załącznika nr 3 do ustawy o transporcie drogowym.

Wizyta Głównego Inspektora Transportu Drogowego i Wojewody Warmińsko – Mazurskiego.

Opublikowano: czwartek, 22, czerwiec 2017

W dniu 21 czerwca 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie gościł Pan Alvin Gajadhur Główny Inspektor Transportu Drogowego, Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko – Mazurski oraz Pani Urszula Nowinowska Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora.

Podczas spotkania z przedstawicielami mediów, zorganizowanym przez Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Pan Alvin Gajadhur przekazał informacje o celach i skutkach zadań realizowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa przy przewozach osób oraz przeciwdziałania degradacji dróg publicznych. Następnie Główny Inspektor Transportu Drogowego spotkał się z pracownikami inspektoratu, wręczając wraz z Wojewodą Warmińsko – Mazurskim, awanse na wyższe stanowiska służbowe pięciu inspektorom transportu drogowego. Pan Alvin Gajadhur podziękował pracownikom inspektoratu oraz Delegatury Północno - Wschodniej GITD za dobre wyniki ich pracy, a następnie przedstawił plany oraz działania podejmowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Główny Inspektorat Transportu Drogowego, mające na celu dalszy rozwój inspekcji oraz poprawę sytuacji jej pracowników.

Czytaj więcej...

Gimbus z „nowatorskim systemem”

Opublikowano: czwartek, 08, czerwiec 2017

W dniu 7 czerwca 2017 r., w m. Szczęsne po wniosku mieszkańców o przeprowadzenie kontroli autobusu dowożącego dzieci do placówek edukacyjnych, inspektorzy transportu drogowego przeprowadzili kontrolę wspomnianego Gimbusa. W wyniku kontroli stwierdzono liczne usterki w stanie technicznym pojazdu dotyczące wycieku z piasty prawego tylnego koła, brak oznakowania wyjść awaryjnych, niewłaściwego mocowania siedzeń, niesprawnych świateł obrysowych, nadmiernie zużytej rzeźby bieżnika opon osi kierowanej. Swoistą ciekawostkę stanowił „nowatorski system” zamykania tylnych drzwi pojazdu, oparty o wykorzystanie taśmy klejącej… 

Czytaj więcej...