• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

„Damska jazda po męsku”

Opublikowano: wtorek, 19, czerwiec 2018

W dniu 12.06.2018 r., w Olsztynie, inspektor transportu drogowego dokonał zatrzymania do kontroli pojazd polskiego przewoźnika. Pojazdem tym przedsiębiorstwo wykonywało międzynarodowy transport drogowy  kwiatów z Holandii do Polski. W toku analizy danych pobranych z kart kierowcy i tachografu cyfrowego, dokumentów przewozowych oraz przesłuchania kierowcy stwierdzono, że mężczyzna próbował ukryć fakt tworzenia podwójnej załogi z kobietą, która tuż po zatrzymaniu się pojazdu na końcu parkingu opuściła pojazd. W chwili kontroli karta kobiety tj. drugiego kierowcy nie była umieszczona w slocie drugim tachografu, aby ukryć faktyczny czas pracy, który skończył się już o północy dnia poprzedniego. Kobieta wyjaśniła, że zrobiła tak aby ukryć swój faktyczny czas pracy ponad dozwolone normy. W związku z powyższym stwierdzono nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi zagrożone karą 5000 zł.

Ponadto dokonano rozliczenia faktycznego czasu pracy kierowcy i stwierdzono, że odpoczynek dzienny wyniósł tylko 1 godz. 7 min. w sytuacji gdy Pani kierowca powinna odebrać minimum 9 godzin odpoczynku!!!  

Wobec przewoźnika wszczęte zostanie postępowanie administracyjne zaś pani została ukarana mandatami karnymi za swe przewinienia.

Kierował z promilami przeładowanym pojazdem

Opublikowano: piątek, 08, czerwiec 2018

W piątek 08.06.2018 r. w Olsztynie przy ul. Lubelskiej, inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie, zaobserwował podejrzanie poruszający się samochód ciężarowy. Przypuszczenia inspektora znalazły potwierdzenie, po zatrzymaniu pojazdu do kontroli i przeprowadzeniu jego ważenia. Samochód ciężarowy, którego maksymalna waga mogła wynosić 3500 kg, ważył niespełna 6 ton. Poza tym inspektor podjął kolejne przypuszczenie, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu.  Badanie na zawartość alkoholu, również potwierdziło powyższe podejrzenie. Kierujący prowadził pojazd mając ponad 0,2 promila alkoholu we krwi.  Za przekroczenie dopuszczalnej masy pojazdu kierujący, na podstawie mandatu karnego, został ukarany grzywną. Sprawę kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu będzie prowadziła Policja, której funkcjonariusze zostali wezwani na miejsce kontroli. 

Przeładowanym pojazdem bez prawa jazdy….. i na podwójnym gazie

Opublikowano: czwartek, 07, czerwiec 2018

We wtorek 05.06.2018 r. na drodze S7, inspektor warmińsko-mazurskiej inspekcji transportu drogowego, zatrzymał do kontroli pojazd marki Iveco, którego dopuszczalna masa całkowita wynosiła 3 500 kg. Z uwagi na podejrzenie przekroczenia dopuszczalnej wagi pojazdu, poddano go kontroli za pomocą wag przenośnych. Przeprowadzony pomiar wykazał przeładowanie pojazdu o 900 kg. Ponadto podczas kontroli kierującego dwukrotnie poddano badaniu trzeźwości, które wykazały 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,5 promila alkoholu we krwi) oraz 0,26 mg/l  (0,52 promila alkoholu we krwi), co wskazywało na spożycie alkoholu w niedługim czasie przed rozpoczęciem jazdy. W związku z zaistniałą sytuacją, na miejsce kontroli wezwano patrol Policji, któremu przekazano nietrzeźwego kierowcę. Dodatkowo nie posiadał on przy sobie prawa jazdy. Za przekroczenie dopuszczalnej masy pojazdu oraz brak dokumentu kierujący został ukarany mandatami karnymi, natomiast o karze za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zadecyduje sąd.