• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

60,5 tony

Opublikowano: czwartek, 26, październik 2017

W dniu 17 października 2017 r. na punkcie kontrolnym położonym przy drodze wojewódzkiej nr 667 między Nową Wsią Ełcką a Drygałami, został poddany do kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego 5-osiowy pojazd członowy, składający się z 2-osiowego ciągnika samochodowego oraz 3-osiowej naczepy ciężarowej. W chwili zatrzymania przewoźnik drogowy, wykonywał przewóz drogowy kory świerkowej z miejscowości Olecko do Strykowa.

 W trakcie kontroli, pojazd członowy poddano pomiarom masy, nacisków na osie oraz wymiarów. W wyniku kontroli ustalono, iż nacisk poszczególnych osi wyniósł :

- na drugiej osi pojazdu silnikowego (tj. pojedyncza oś napędowa): 16,4 tony – przekroczenie o 6,4 tony,

- na potrójnej osi nienapędowej naczepy: 36,3 tony – przekroczenie – 12,3 tony,

- rzeczywista masa całkowita pojazdu – 60,5 tony – przekroczenie o 20, 5 tony.

 

Kierowca do kontroli nie okazał żadnego zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego. Z uwagi na stwierdzone naruszenie będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające wobec przewoźnika drogowego.

Czytaj więcej...

Kolejne przeróbki instalacji tachografu wykryte!

Opublikowano: piątek, 13, październik 2017

W dniu 10.10.2017 r. w Olsztynie przy ul. Lubelskiej, droga kr. nr 16 inspektor transportu drogowego dokonał zatrzymania do kontroli pojazdu marki VOLVO należącego do tureckiego przewoźnika. Pojazdem tym tureckie przedsiębiorstwo wykonywało międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Olsztyna do Turcji. W toku analizy danych pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego stwierdzono, że zainstalowany w pojeździe tachograf cyfrowy ostatnie badanie okresowe przechodził w czerwcu 2017 roku. W trakcie oględzin pojazdu oraz badania tachografu i analizy danych stwierdzono, że z urządzeniem rejestrującym nowego typu, z datą produkcji 30.01.2014 roku, sparowano nadajnik starego typu KITAS 2 wyprodukowany w listopadzie 2011 roku. W przypadku nowych pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy po 01.10.2012 roku, zgodnie z przepisami, powinien zostać zainstalowany czujnik typu KITAS 2+ odporny na działanie pola magnetycznego. W trakcie 3 minutowej próby drogowej, po przyłożeniu magnesu do nadajnika impulsów w skrzyni biegów, dowiedziono, że nie jest on odporny na działanie pola magnetycznego. Prędkościomierz pojazdu jak i sam tachograf rejestrował zerową prędkość nie generując przy tym żadnych błędów. Ponadto w tachografie został wyłączony drugi niezależny sygnał prędkości IMS, który wymagany jest w przypadku nowego typu tachografów instalowanych w pojazdach rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 01.10.2012 r.

Obchody 15-lecia działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego

Opublikowano: wtorek, 03, październik 2017

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Minister - członek Rady Ministrów Elżbieta Witek, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, parlamentarzyści i znamienici goście wzięli udział w uroczystych obchodach 15-lecia działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego.

Obchody odbyły się w piątek, 29 września br. w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Uroczystą Galę poprzedziła msza święta w intencji ITD, którą odprawiono w Parafii Rzymskokatolickiej Św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Uroczystości 15-lecia działalności kontrolnej ITD rozpoczęła konferencja międzynarodowa „Bezpieczeństwo w transporcie drogowym". Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Bogdan Oleksiak, Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Łukasz Bryła, Zastępca Naczelnika Wydziału Inspekcji z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie Grzegorz Bukowski, Maren Gläser z Federalnego Urzędu ds. Transportu Towarowego z Niemiec oraz Frédéric Béchara reprezentujący organizację europejską Euro Contrôle Route, opowiedzieli m.in. o tym, jak istotną rolę zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej odgrywa Inspekcja Transportu Drogowego, a także o zachodzących zmianach w transporcie drogowym.

Podczas obchodów 15-lecia działalności kontrolnej ITD nie mogło zabraknąć najwyższych odznaczeń, w tym Medali za Długoletnią Służbę oraz odznaczeń honorowych „Zasłużony dla transportu RP", które wyróżnionym inspektorom i pracownikom ITD wręczyli Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk. Wśród odznaczonych osób odznaczeniem honorowym „Zasłużony dla transportu RP" było 4 pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie: Pani Anna Żmijewska – Kuba, Pan Mariusz Romanik, Pan Grzegorz Bukowski oraz Pan Rafał Pudelski.