• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

1 grosz za 1 kilometr

Opublikowano: poniedziałek, 22, lipiec 2019

W miniony weekend organizacja MIVA wspierająca polskich misjonarzy zaprosiła do Mikołajek na festyn z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Św. Krzysztofa. W festynie udział wzięli przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie. W trakcie spotkania z mieszkańcami Mikołajek oraz liczną grupą turystów odpoczywających nad Wielkimi Jeziorami inspektorzy zaprezentowali pojazd służbowy z wyposażeniem kontrolnym. Najmłodsi uczestnicy festynu, którzy odwiedzili stoisko ITD otrzymali drobne upominki poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drodze – kamizelki odblaskowe.

 

 

Czytaj więcej...

Nielegalny przewóz osób z wykorzystaniem aplikacji

Opublikowano: czwartek, 18, lipiec 2019

W dniu 17.07.2019 roku inspektorzy transportu drogowego z Wojewódzki Inspektorat Transportu drogowego w Olsztynie wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przeprowadzili wspólne działania kontrolne ukierunkowane na eliminowanie z ruchu pojazdów niespełniających norm ekologicznych. Działania realizowane były w ramach akcji SMOG. W toku prowadzonych czynności kontroli poddano samochód osobowy przemieszczający się po ulicach Olsztyna. Wstępne czynności kontrolne wykazały, że pojazdem osobowym wykonywano okazjonalny przewóz osób z wykorzystaniem aplikacji telefonicznej. Inspektorzy transportu drogowego na okoliczność ustalenia stanu faktycznego przesłuchali pasażera podróżującego pojazdem oraz kierowcę wykonującego przewóz. Ustalenia kontroli jednoznacznie potwierdziły okoliczność wykonywania przewozów okazjonalnych osób samochodem osobowym bez wymaganych uprawnień. W związku z powyższym wszczęto postępowanie administracyjne w przedmiocie naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym. 

Czytaj więcej...

Z magnesem na nadajniku

Opublikowano: środa, 17, lipiec 2019

W dniu 16.07.2019 roku patrol Inspekcji Transportu Drogowego z WITD Olsztyn zatrzymał do kontroli zespół pojazdów należący do krajowego przewoźnika drogowego. Po pobraniu dokumentów do kontroli zweryfikowano czas pracy kierowcy. Analiza zapisów z tachografu cyfrowego i karty kierowcy wykazała, że pojazd na moment zatrzymania nie poruszał się z żadną prędkością, a kierowca odpoczywał. Kierowca podczas rozmowy z inspektorami oświadczył, że doszło do usterki tachografu, której skutkiem jest brak zapisów. Próba przejazdu z kierowcą potwierdziła nieprawidłowość zapisów. Inspektorzy uznając, że tachograf nie działa prawidłowo dokonali w obecności kierowcy oględzin tachografu. Już pierwsza czynność – oględziny nadajnika – potwierdziły przypuszczenia kontrolujących. Na nadajniku został przymocowany magnes, który zakłócał prace nadajnika fałszując czas jazdy kierowcy. Mając na uwadze ustalenia kontroli kierowca został ukarany mandatem karnym a wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne. 

Czytaj więcej...