Emulator AdBlue

Opublikowano: poniedziałek, 21, październik 2019

W dniu 21.10.2019 roku patrol inspekcji transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie oddział w Iławie prowadził czynności kontrolne na jednym z punktów kontrolnych. W trakcie prowadzonych działań inspektorzy wytypowali do kontroli  pojazdy należący  do przewoźnika krajowego. Podczas weryfikacji stanu technicznego pojazdu wątpliwości inspektorów wzbudziło funkcjonowanie systemu AdBlue w pojeździe. Już wstępna weryfikacja systemu wskazała na manipulowanie układem. Po dokładnym sprawdzeniu instalacji stwierdzono zainstalowanie w pojeździe emulator AdBlue tj. urządzenia, którego celem jest fałszowanie danych w komputerze pojazdu w zakresie oczyszczania spalin. Wobec powyższego kierowcę ukarano mandatem karnym, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu oraz zakazano dalszej jazdy.

Czytaj więcej...

Łotewska manipulacja.

Opublikowano: piątek, 18, październik 2019

W dniu 17 października 2019 r. Ełccy inspektorzy transportu drogowego na drodze krajowej nr 65 w miejscowości Gąski zatrzymali do kontroli ciężarówkę należącą do przewoźnika łotewskiego. Podczas oględzin tachografu i jego elementów stwierdzono wyłącznik służący do manipulacji czasem pracy kierowcy, który znajdował się wewnątrz pojazdu. Urządzenie było podpięte pod łańcuch kinematyczny co powodowało zmianę w zapisach czasu pracy oraz przebytych kilometrów. Samochód doprowadzono do serwisu tachografów w celu potwierdzenia manipulacji. W trakcie czynności kontrolny stwierdzono, także zły stan techniczny pojazdu. 

Czytaj więcej...

Z magnesem bez badań technicznych

Opublikowano: środa, 16, październik 2019

W dniu 15 października 2019 r. inspektorzy WITD Olsztyn zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewoźnika krajowego, w której wykryto ingerencje w prace tachografu za pomocą magnesu przyczepionego przy skrzyni biegów. Działanie magnesu zakłócało sygnały przesyłane z nadajnika do tachografu i drogomierza symulując odpoczynek kierowcy w trakcie jazdy. Kierowcę ukarano mandatem karnym oraz wszczęte będzie postępowanie administracyjne za ujawnione naruszenia. Ponadto w trakcie kontroli ustalono iż ostanie badanie techniczne naczepy zostało wykonane w 2016 r. Stwierdzono również szereg nieprawidłowości w stanie technicznym zespołu pojazdów, co spowodowało wyeliminowanie pojazdu z ruch. Zawiadomiono policję o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 306a KK. 

Czytaj więcej...

Kolejny pojazd z emulatorem SCR

Opublikowano: czwartek, 17, październik 2019

W dniu 16 października 2019 r. inspektorzy WITD Olsztyn oddział w Ełku zatrzymali do kontroli ciężarówkę na drodze krajowej nr 65 - m. Gąski należącą do przewoźnika Litewskiego. Kontrolowany pojazdy miały zainstalowany emulator SCR - system, który symuluje prawidłowe działanie systemu oczyszczania spalin i "oszukuje" elektronikę tak, by dało się jeździć bez dodatków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu. Pojazd nie tylko zanieczyszczały środowisko jazdą bez AdBlue, ale także stwierdzono usterki związane ze stanem technicznym ciągnika siodłowego. Kierowcę ukarano mandatem karnym i zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Ciężarówka została wycofana z ruchu – inspektorzy wydali zakaz dalszej jazdy. Inspektorzy wydali polecenie kierowcy, demontażu zainstalowanego emulatora.

Czytaj więcej...

"Żyletki hamulcowe"

Opublikowano: poniedziałek, 14, październik 2019

W dniu 11 października 2019 r. na dk. S7 MOP Sople zatrzymano do kontroli pojazd członowy. Pojazdem wykonywano krajowy transport drogowy rzeczy.

Na podstawie danych uzyskanych z systemu CEPIK ustalono, że naczepa nie posiadała ważnych badań technicznych. Data ostatniego badania technicznego to 12.05.2018 r. z ważnością do dnia 12.05.2019 r.

Jednocześnie w wyniku organoleptycznej kontroli stanu technicznego stwierdzono następujące usterki:

- nadmiernie zużyty bieżnik opony, widoczny kord (prawa strona, 3 oś),

- brak klocka hamulcowego (lewa strona, 3 oś),

- nadmiernie zużyta, pęknięta i uszkodzona tarcza hamulcowa (lewa strona, 3 oś),

- brak elementu mocującego koło/ nakrętki (lewa strona, 2 oś). 

W związku z powyższym zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu i zakazano dalszej jazdy.

Czytaj więcej...