• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Emulator AdBlue

Opublikowano: środa, 04, lipiec 2018

W dniach 28.06.2018 inspektorzy transportu drogowego z Olsztyna mając na względzie ochronę środowiska podczas prowadzonych działań kontrolnych weryfikowali prawidłowość używania roztworu adblue w pojazdach spełniających normy emisji spalin EURO 5.

Inspektorzy ujawnili  2 przypadki używania emulatorów adblue zamontowanych w pojazdach. Zamontowane nielegalne urządzenia służyły do symulowania prawidłowej pracy układu emisji spalin w pojazdach, podczas gdy układy spalin w rzeczywistości nie pracowały prawidłowo, tzn. nie pobierały roztworu mocznika zwanego powszechnie  adblue.

 Powyższe powodowało, że pojazdy te nie spełniały określonych w świadectwach homologacji warunków technicznych. W ten sposób przewoźnicy oszczędzali na tankowaniu adblue, ponosząc przy tym niższe opłaty drogowe, przewidziane dla pojazdów o wysokim stopniu ekologiczności, choć w istocie pojazdy te szkodziły środowisku.

W ujawnionych przypadkach inspektorzy nakazali natychmiastowy demontaż niedozwolonych urządzeń i zatrzymali dowody rejestracyjne kontrolowanych pojazdów, zakazując dalszej jazdy.  Nałożono również na kierujących mandaty karne w kwocie po 500 złotych.

 

 

Odsłony: 784