• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Kolejna lekcja bezpieczeństwa z krokodylkiem „Tirkiem”

Opublikowano: poniedziałek, 10, czerwiec 2019

W dniu 07.06.2019 roku inspektorzy transportu drogowego z WITD Olsztyn odwiedzili kolejnych przedszkolaków uczęszczających do przedszkola niepublicznego Miki na Jarotach w Olsztynie. Podczas spotkania opowiedziano dzieciom o zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy w okresie wolnym oraz w trakcie podróży z rodzicami, opiekunami związanych ze zbliżającymi się wakacjami. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przygód krokodyla TIRKA i jego przyjaciół Zebry, Misia i Wiewiórek. Po wysłuchaniu opowiadań krokodyla TIRKA  inspektorzy zaprezentowali dzieciom pojazd służbowy inspekcji, wyposażenie inspektorów wykorzystywane na co dzień w czynnościach kontrolnych. Na koniec spotkania wykorzystując słoneczną pogodę zorganizowano zawody na najcięższą grupę przedszkolną i udało się uzyskać wynik 350 kg. W tym celu inspektorzy użyli przenośnych wag samochodowych i przymiarów do pomiarów wysokości i długości – wszystkie grupy przedszkolne wraz z nauczycielkami uzyskały wynik 7,67 m w obwodzie. Dzieci za udział w zabawie otrzymały od Tirka drobne upominki: kamizelki odblaskowe, worki z krokodylkiem Tirkiem oraz promując zdrowy styl życia poczęstowano dzieci truskawkami.

Emulatory Ad Blue

Opublikowano: piątek, 07, czerwiec 2019

W dniu 06.06.2019 roku patrol inspekcji transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie prowadził czynności kontrolne na jednym z punktów kontrolnych . W trakcie prowadzonych działań inspektorzy wytypowali do kontroli dwa pojazdy z czego jeden należał do przewoźnika krajowego, drugi do przewoźnika zagranicznego. Podczas weryfikacji stanu technicznego pojazdu wątpliwości inspektorów wzbudziło funkcjonowanie systemu Ad Blue w obu pojazdach. Już wstępna weryfikacja systemu wskazała na manipulowanie układem. Po dokładnym sprawdzeniu instalacji stwierdzono zainstalowanie w obu pojazdach emulatorów Ad Blue tj. urządzeń , których celem jest fałszowanie danych w komputerze pojazdu w zakresie oczyszczania spalin. Wobec powyższego kierowców ukarano mandatami karnymi i zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów. 

Czytaj więcej...

Bez karty kierowcy

Opublikowano: środa, 05, czerwiec 2019

W dniu 03.06.2019 roku patrol inspekcji transportu drogowego z WITD Olsztyn przeprowadził kontrole drogową zespołu pojazdów należących do przewoźnika zagranicznego. W wyniku analizy zapisów cyfrowych zawartych na kartach cyfrowych kierowców i w tachografie cyfrowym stwierdzono, że kierowcy manipulowali swoim czasem pracy. Aby ukryć swój faktyczny czas pracy, prowadzili pojazd bez umieszczonej w tachografie karty kierowcy na odległość ok. 1300 km. Jak później oświadczyli , zrobili tak żeby móc zrealizować zlecony przez pracodawcę przewóz i nie przekroczyć dopuszczalnych norm w celu uniknięcia kary podczas ewentualnej kontroli. W związku z powyższym kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2000 zł każdy, zaś wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 5000 zł za każdego skontrolowanego kierowcę.