• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Emulator Ad Blue

Opublikowano: wtorek, 10, grudzień 2019

W dniu 10.12.2019 roku patrol inspekcji transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie oddział w Iławie prowadził czynności kontrolne na jednym z punktów kontrolnych. W trakcie prowadzonych działań inspektorzy wytypowali do kontroli 2 pojazdy należący  do przewoźników krajowych. Podczas weryfikacji stanu technicznego pojazdów wątpliwości inspektorów wzbudziło funkcjonowanie systemu Ad Blue w obydwu  pojazdach. Już wstępna weryfikacja systemu wskazała na manipulowanie układem. Po dokładnym sprawdzeniu instalacji stwierdzono zainstalowanie w pojeździe emulator Ad Blue tj. urządzenia, którego celem jest fałszowanie danych w komputerze pojazdu w zakresie oczyszczania spalin. Wobec powyższego kierowców ukarano mandatami karnymi, zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów oraz zakazano dalszej jazdy. 

Czytaj więcej...

Przewóz osób bez licencji

Opublikowano: poniedziałek, 09, grudzień 2019

W dniu 07.12.2019 roku Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie przy udziale funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji przeprowadzili działania nocne ukierunkowane na weryfikacje prawidłowości wykonywania okazjonalnych przewozów drogowych osób na terenie Olsztyna. Do weryfikacji wytypowano dwa pojazdy, co do których istniało podejrzenie wykonania przewozów niezgodnie z przepisami prawa. W pierwszej kontroli inspektorzy stwierdzili szereg nieprawidłowości w wykonywaniu przewozów osób pojazdem osobowym. Kierowca zatrzymany do kontroli nie posiadał żadnych badań lekarskich i psychologicznych, uprawnienia przedsiębiorcy do wykonywania przewozów. Mając na uwadze ustalenia kontroli wobec wykonującego przewóz i osoby zarządzającej zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. W drugim przypadku po zatrzymaniu pojazdu którym zakończono przewóz osób stwierdzono, że kierującym pojazdem jest obywatel ze wschodu. Mając na uwadze, że kierujący nie okazał żadnych dokumentów zezwalających na prace na terenie Polski kierowcę niezwłocznie po zatrzymaniu przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej celem dalszych czynności.  

Była to kolejna akcja przeprowadzona przy udziale kilku służb kontrolnych ujawniająca nieprawidłowości w przewozach osób. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów i innych osób działania będą kontynuowane. 

Kierowca z promilami

Opublikowano: poniedziałek, 09, grudzień 2019

W dniu 06.12.2019 r. w miejscowości Orzysz, ul. Ełcka na drodze krajowej nr 16 patrol inspekcji transportu drogowego z Ełku zauważył pojazd marki FORD, który poruszał się z otwartymi tylnymi drzwiami. W celu zwrócenia uwagi kierowcy pojazd został zatrzymany. W trakcie oględzin pojazdu oraz legitymowania kierowcy wyczuto woń alkoholu. Kierowca został poddany badaniu trzeźwości urządzeniem marki AlcoBlow, które wykazało obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. W trakcie kontroli kierowca nie okazał dokumentu prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. W celu przeprowadzenia dalszych czynności na miejsce kontroli został wezwany patrol policji.