• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

„IVECO wagi ciężkiej”

Opublikowano: wtorek, 08, marzec 2016

W dniu 07.03.2016 inspektorzy z oddziału terenowego w Elblągu na drodze S7 MOP Sople zatrzymali do kontroli pojazd marki IVECO, którego zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym dopuszczalna masa całkowita wynosiła 3500 kg. Z uwagi na podejrzenie przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności poddano kontroli naciski osi pojazdu. Pomiar nacisku pierwszej osi wyniósł 2400 kg natomiast drugiej 5700 kg. Suma masy pojazdu wraz z ładunkiem wyniosła 8100 kg, czyli ponad dwukrotnie więcej niż było w tym przypadku dozwolone. W związku z ujawnionymi naruszeniami kierowca został ukarany mandatem w kwocie 500 zł oraz wydano zakaz dalszej jazdy do czasu doprowadzenia masy pojazdu z ładunkiem do normatywności.

 

Czytaj więcej...

Nietrzeźwy kierowca

Opublikowano: piątek, 04, marzec 2016

W dniu 02.03.2016 roku partol Inspekcji Transportu Drogowego z Elbląga pełniący obowiązki służbowe przy S7, km 37+500, MOP Sople zatrzymał do kontroli samochód ciężarowy marki Volvo. Po zważeniu ustalono, iż dopuszczalna masa całkowita przedmiotowego pojazdu została przekroczona o 500kg. Ukarano kierowcę mandatem karnym za umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób powodujący przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. W trakcie prowadzenia rozmowy z kierowca inspektorzy wyczuli od kierującego wyraźna woń alkoholi. Po zbadaniu alkomatem ustalono, iż w zawartość alkoholu wydychanym przez kierowcę powietrzu wynosi 0,139 mg/l. W związku z powyższym zatrzymano kierowcy prawo jazdy i skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Samochód za pokwitowaniem przekazano właścicielowi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna manipulacja

Opublikowano: poniedziałek, 29, luty 2016

W dniu 26.02.2016 r. przez inspektorów WITD Olsztyn został zatrzymany do kontroli pojazd członowy złożony z ciągnika samochodowego m-ki Renault (pierwsza rejestracja 31.12.2014) oraz naczepy m-ki Krone. W trakcie analizy danych cyfrowych pobranych z karty kierowcy i z tachografu cyfrowego zainstalowanego w pojeździe oraz okazanej dokumentacji stwierdzono brak zarejestrowanej jazdy w okresie bezpośrednio poprzedzającym zatrzymanie pojazdu do kontroli oraz w dniu poprzednim. Wykonano jazdę testową która wykazała brak zapisu jazdy w jej trakcie. W toku dalszych czynności polecono przejazd do najbliższego warsztatu, tj. autoryzowanego serwisu tachografów gdzie na polecenie inspektorów przeprowadzono demontaż czujnika ruchu zainstalowanego w skrzyni biegów odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów do tachografu pojazdu. Po wykręceniu zdemontowany czujnik poddano sprawdzeniu porównawczemu z nowym czujnikiem na wartość napięcia. Uzyskane wartości wskazywały na dokonaną przeróbkę czujnika, wobec czego dokonano jego rozłożenia na części czym potwierdzono dokonane wpięcie w układ sterujący. Tachograf posiadał ważne sprawdzenie okresowe wykonane 16.01.2015 w Polsce. W związku z poczynionymi ustaleniami kierowca okazał pilot sterujący pracą niedozwolonego urządzenia. Tym samym potwierdzono ingerencję w jeden z elementów układu wchodzącego w skład urządzenia rejestrującego. O zaistniałym zdarzeniu zawiadomiono KPP Ełk w związku z możliwością popełnienia przestępstwa. Dodatkowo kierowca został ukarany  mandatem karnym, a wobec przedsiębiorcy wykonującego przewozy wszczęto postępowanie administracyjne.

Czytaj więcej...