• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Podrobione zaświadczenie ADR

Opublikowano: poniedziałek, 25, czerwiec 2018

W dniu 21.06.2018 roku zespół kontrolny inspektorów transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie na jednym z punktów kontrolnych zatrzymał do rutynowych czynności kontrolnych zespół pojazdów, którymi kierował obywatel Ukrainy. Pojazd powracał po rozładunku materiału niebezpiecznego o podwyższonej temperaturze. Podczas analizy okazanych przez kierowcę dokumentów inspektor powziął wątpliwość co do autentyczności okazanego zaświadczenia ADR. Okazany dokument zgodnie z zawartymi wpisami miał zostać wydany przez odpowiedni organ na terenie Ukrainy. W wyniku dokładnej analizy wpisów na zaświadczeniu w tym dotyczących uprawnień kierowcy oraz po poddaniu badaniu w świetle ultrafioletowym okazanego dokumentu nie stwierdzono na nim  żadnych zabezpieczeń. W związku z powyższym powiadomiono najbliższą jednostkę Policji o zaistniałym zdarzeniu. Po przybyciu patrolu inspektorzy przekazali kierowcę pojazdu wraz z okazanym do kontroli dokumentem celem poprowadzenia dalszych czynności procesowych. 

„Damska jazda po męsku”

Opublikowano: wtorek, 19, czerwiec 2018

W dniu 12.06.2018 r., w Olsztynie, inspektor transportu drogowego dokonał zatrzymania do kontroli pojazd polskiego przewoźnika. Pojazdem tym przedsiębiorstwo wykonywało międzynarodowy transport drogowy  kwiatów z Holandii do Polski. W toku analizy danych pobranych z kart kierowcy i tachografu cyfrowego, dokumentów przewozowych oraz przesłuchania kierowcy stwierdzono, że mężczyzna próbował ukryć fakt tworzenia podwójnej załogi z kobietą, która tuż po zatrzymaniu się pojazdu na końcu parkingu opuściła pojazd. W chwili kontroli karta kobiety tj. drugiego kierowcy nie była umieszczona w slocie drugim tachografu, aby ukryć faktyczny czas pracy, który skończył się już o północy dnia poprzedniego. Kobieta wyjaśniła, że zrobiła tak aby ukryć swój faktyczny czas pracy ponad dozwolone normy. W związku z powyższym stwierdzono nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi zagrożone karą 5000 zł.

Ponadto dokonano rozliczenia faktycznego czasu pracy kierowcy i stwierdzono, że odpoczynek dzienny wyniósł tylko 1 godz. 7 min. w sytuacji gdy Pani kierowca powinna odebrać minimum 9 godzin odpoczynku!!!  

Wobec przewoźnika wszczęte zostanie postępowanie administracyjne zaś pani została ukarana mandatami karnymi za swe przewinienia.

Kierował z promilami przeładowanym pojazdem

Opublikowano: piątek, 08, czerwiec 2018

W piątek 08.06.2018 r. w Olsztynie przy ul. Lubelskiej, inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie, zaobserwował podejrzanie poruszający się samochód ciężarowy. Przypuszczenia inspektora znalazły potwierdzenie, po zatrzymaniu pojazdu do kontroli i przeprowadzeniu jego ważenia. Samochód ciężarowy, którego maksymalna waga mogła wynosić 3500 kg, ważył niespełna 6 ton. Poza tym inspektor podjął kolejne przypuszczenie, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu.  Badanie na zawartość alkoholu, również potwierdziło powyższe podejrzenie. Kierujący prowadził pojazd mając ponad 0,2 promila alkoholu we krwi.  Za przekroczenie dopuszczalnej masy pojazdu kierujący, na podstawie mandatu karnego, został ukarany grzywną. Sprawę kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu będzie prowadziła Policja, której funkcjonariusze zostali wezwani na miejsce kontroli.