• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Akcja „szara strefa”

Opublikowano: poniedziałek, 24, luty 2020

W dniu 21 lutego 2020 r. w godzinach wieczorowych przeprowadzono kolejne działania związane z nieuczciwą konkurencją  pod kryptonimem „szara strefa” w przewozie okazjonalnym osób. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie podjął działania zmierzające do wyeliminowania  nieuczciwej konkurencji wykonującej okazjonalny przewóz  osób na terenie Warmii i Mazur.

Do wspólnych kontroli inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego i funkcjonariusze Policji KMP Olsztyn poddali wytypowane kilka pojazdów. Okazało się, że w dwóch przypadkach kierowcy osobówek oferowali przewóz osób, mimo że nie posiadali wymaganej dokumentacji. Użyte do realizacji usługi przewozowej pojazd nie spełniał wymaganego przepisami kryterium konstrukcyjnego. 

Z uwagi na wyniki kontroli będą prowadzone dalsze działania ukierunkowane na eliminowanie z rynku transportowego przewoźników świadczących usługi niezgodnie z przepisami prawa. 

 

Niezabezpieczony ładunek ADR

Opublikowano: poniedziałek, 17, luty 2020

W dniu 17.02.2020 r. inspektorzy z oddziału terenowego w Elblągu na drodze S7 w okolicy miejscowości Sople zatrzymali do kontroli ciągnik samochodowy wraz z naczepą przewożący niebezpieczny ładunek. W wyniku kontroli udało się ustalić, że przewożony  jest nawóz sztuczny na bazie azotanu amonowego o numerze UN 2067,  który to podlega regulacji przepisów ADR. Podczas oględzin  ładowni stwierdzono całkowity brak zabezpieczenia przewożonego ładunku co stanowi poważne naruszanie transportu ładunku niebezpiecznego. Kierowca nie posiadał dokumentu przewozowego zgodnego z ADR a także pojazd wyposażony był w gaśnicę 2 kg przy czym minimalna pojemność gaśnic przy tego typu transporcie wynosi 12 kg. Za powyższe naruszania wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, kierowca zastał ukarany mandatem karnym.  

 

Czytaj więcej...

Hamulce do naprawy

Opublikowano: poniedziałek, 10, luty 2020

Zły stan techniczny rosyjskiej ciężarówki był przyczyną wycofania jej z ruchu przez warmińsko-mazurskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Dalsza jazda mogła skończyć się poważnym wypadkiem.

Zespół pojazdów wykonujący międzynarodowy przewóz towarów zatrzymano do rutynowej kontroli drogowej w piątek (07 lutego) na drodze ekspresowej nr S7 w okolicach Miłomłyna. W trakcie sprawdzania stanu technicznego pojazdu inspektorzy zauważyli liczne pęknięcia na tarczy hamulcowej przy jednym kole oraz brak połowy tarczy hamulcowej przy innym z kół naczepy. 

Za ujawnioną nieprawidłowość zatrzymano dowód rejestracyjny niesprawnego pojazdu i wydano kierowcy zakaz dalszej jazdy do momentu wymiany uszkodzonych tarcz hamulcowych. Kierowca został ukarany mandatem karnym, wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 2.000 zł.

Czytaj więcej...