• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Przekroczenie o 3 tony na jednej z osi

Opublikowano: czwartek, 12, lipiec 2018

W miniony piątek, 6.07.2018 r. uwagę olsztyńskich inspektorów transportu drogowego, prowadzących  działania na drodze wojewódzkiej nr 536, zwrócił 3-osiowy samochód ciężarowy marki MAN, o jak się później okazało maksymalnej wadze 26000 kg. Samochód ten wykonywał przewóz piasku i został wytypowany do zważenia, przeprowadzonego w specjalnie dostosowanym miejscu. Intuicja nie zawiodła inspektorów. W wyniku ważenia stwierdzili oni przekroczenie dopuszczalnego nacisku na jednej z osi pojazdu o 3 tony oraz przekroczenie maksymalnej wagi pojazdu o 1200 kg. Kierowcy zakazano dalszej jazdy do czasu doprowadzenia pojazdu do normatywności oraz usunięcia usterek zagrażających bezpieczeństwu i związanych z awarią układu hamulcowego oraz niesprawnym oświetleniem. Kierujący stracił, zatrzymany przez inspektorów dowód rejestracyjny pojazdu, natomiast przewoźnik może spodziewać się kary pieniężnej związanej z dewastacją dróg publicznych.

 

Wyłącznik tachografu

Opublikowano: środa, 11, lipiec 2018

W piątek, 06 lipca 2018r. w Ełku, inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie, przeprowadził kontrolę drogową, podczas której w efekcie analizy zapisów tachografu cyfrowego, stwierdził brak zarejestrowania około 17 kilometrów przebytej drogi. Biorąc pod uwagę parametry pojazdu, rok produkcji oraz wstępne oględziny impulsatora, wykluczono możliwość awarii tachografu. Podczas dalszych oględzin  stwierdzono podłączenie nielegalnego urządzenia, które wpływało na pracę tachografu i było sterowane za pomocą zewnętrznego nośnika pamięci tzw. „pendrive”.  Pojazd został skierowany do najbliższego uprawnionego serwisu tachografów, gdzie dokonano demontażu części składowych urządzenia rejestrującego. W konsekwencji podjętych czynności jednoznacznie stwierdzono, iż kierowca wykonywał przewóz drogowy zakłócając, za pomocą niedozwolonego urządzenia, zapisy na karcie kierowcy i w tachografie cyfrowym, w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi. Kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 zł., natomiast wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne na podstawie przepisów ustawy o transporcie drogowym.

 

Akcja SMOG w Giżycku

Opublikowano: środa, 04, lipiec 2018

W poniedziałek 27.06.2018, podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Giżycku, prowadzonych pod nazwą „SMOG”, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie, poddali kontroli m.in. pojazd marki FS Lublin. Przeprowadzony pomiar zadymienia wykazał przekroczenie dopuszczalnej normy emisji spalin o 66 %. Poza tym ujawniono wycieki oleju z komory silnika oraz brak tabliczki znamionowej haka. Inspektorzy, w związku z naruszeniem norm ochrony środowiska oraz naruszeniem porządku ruchu drogowego, zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, natomiast kierujący został ukarany mandatem karnym.

Czytaj więcej...