• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Wypadek motocyklisty na drodze krajowej nr 16

Opublikowano: piątek, 11, maj 2018

W dniu 09.05.2018 r. patrol ITD podczas przejazdu z punktu kontrolnego jako pierwsza ze służb natrafił na zdarzenie drogowe, które miało miejsce na drodze krajowej nr 16 tuz przed miejscowością Podlejki. Kierowca motocykla na łuku drogi zjechał z pasa drogi i przez pobocze wypadł na pobliskie pole. Na miejscu zatrzymali się inni uczestnicy ruchu by także pomóc motocykliście. Na miejsce zdarzenia telefonicznie zostały wezwane przez ITD służby ratownicze, a w międzyczasie poszkodowanemu udzielono pierwszej pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu zastępu straży pożarnej. Ranny motocyklista był w szoku, doznał ogólnych potłuczeń i skaleczeń a po unieruchomieniu go na desce ratunkowej został przekazany przybyłym specjalistom z pogotowia ratunkowego. 

Czytaj więcej...

Nierejestrowanie czasu pracy.

Opublikowano: wtorek, 08, maj 2018

We wtorek 02.05.2018 r. inspektor warmińsko – mazurskiej wojewódzkiej inspekcji transportu drogowego prowadzący działania kontrolne przy drodze krajowej nr S7 na terenie powiatu ostródzkiego, poddał kontroli zespół pojazdów składający się z ciągnika siodłowego marki MAN z naczepą. Kierowca okazał do kontroli m.in. kartę kierowcy z tachografu cyfrowego oraz udostępnił pojazd w celu pobrania danych z tachografu, za okres 04.04.2018 – 02.05.2018 r. W toku pobranych danych, dokumentu przewozowego oraz na podstawie ustaleń wynikających z przesłuchania kierowcy, ustalono że doszło do niedozwolonej manipulacji zapisem tachografu, poprzez przyłożenie magnesu do impulsatora znajdującego się przy skrzyni biegów. W związku

z powyższym stwierdzono nierejestrowanie za pomocą cyfrowego urządzenia rejestrującego wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi. Mając na uwadze powyższe wszczęto postępowanie administracyjne zmierzające do wymierzenia kary pieniężnej w stosunku do przewoźnika.

 

Ponadto kontrola stanu technicznego wykazała poważne usterki związane z uszkodzeniem mocowania zbiornika paliwa prowizorycznie zabezpieczonego pasem mocującym, niesprawnym oświetleniem oraz wyciekiem płynów eksploatacyjnych z komory silnika. Biorąc pod uwagę wskazany stan techniczny, inspektor zatrzymał dowód rejestracyjny pojazdu silnikowego, zakazując jednocześnie jego dalszej jazdy.

Czytaj więcej...

Emulator adblue

Opublikowano: wtorek, 08, maj 2018

W dniu 27.04.2018 r. na punkcie kontrolnym w Olsztynie przy ul. Lubelskiej, położonym w ciągu drogi krajowej nr 16, inspektor warmińsko – mazurskiej wojewódzkiej inspekcji transportu drogowego, dokonał kontroli pojazdu marki IVECO z naczepą, którym w imieniu polskiego przedsiębiorstwa wykonywano krajowy transport drogowy rzeczy. W trakcie oględzin pojazdu stwierdzono, że zainstalowany w pojeździe tachograf, ostatnie badanie okresowe przechodził we wrześniu 2016 roku, jednakże impulsator tachografu nie był podłączony w miejscu do tego przeznaczonym. W związku z powyższym stwierdzono wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w cyfrowe urządzenie rejestrujące bez wymaganego sprawdzenia okresowego, wobec czego w stosunku do przedsiębiorstwa zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Ponadto w toku oględzin stwierdzono, że w chwili kontroli zbiornik czynnika Adblue był pełen, natomiast jego wskaźnik na wyświetlaczu deski rozdzielczej, wskazywał poziom około ¼ napełnienia. Inspektorzy kontynuując oględziny wykryli, za okablowaniem skrzynki bezpieczników, niedozwolone urządzenie o nazwie ADBLUE EMULATOR. W chwili usunięcia urządzenia, poziom płynu Adblue wskazany na wyświetlaczu deski rozdzielczej spadł do zera. W związku z powyższym inspektor zatrzymał dowód rejestracyjny pojazdu, natomiast kierowcę ukarano mandatem karnym. Wobec zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie, zostanie wszczęte postępowanie w sprawach wykroczenia.

Czytaj więcej...