• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

„Znikająca” ciężarówka i cud na stacji diagnostycznej

Opublikowano: czwartek, 16, maj 2019

W środę 15.05.2019 r., inspektorzy ełckiego oddziału warmińsko-mazurskiej inspekcji transportu drogowego, wraz z funkcjonariuszami Policji, prowadzili działania kontrolne pod nazwą Truck&Bus. W ramach prowadzonej operacji, inspektorzy udzielili wsparcia policjantom kontrolującym ciężarówkę, której kierowca nie okazał dowodu rejestracyjnego swego pojazdu. Istotne znaczenie ma fakt, że pojazd został zatrzymany do kontroli w Nowej Wsi Ełckiej, około godz. 7:50, a przeprowadzone przez Policję, sprawdzianie danych pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów, wykazało upływ terminu ważności badań technicznych, z dniem 10.05.2019 r. Dalsze szczegółowe czynności kontrolne zostały przeprowadzone przez inspektorów transportu drogowego. W ich trakcie, około godziny 8:40 ponownie sprawdzono pojazd w bazie CEP
i stwierdzono, że pojazd „niezauważenie” dla kontrolujących, „oddalił się” z miejsca kontroli, czego „potwierdzeniem” było ujęte w Centralnej Ewidencji Pojazdów, potwierdzenie badania techniczne wykonanego w dniu 15.05.2019, o godzinie 8:02, przez jedną ze stacji diagnostycznych z terenu Warmii i Mazur.

W związku z możliwością popełnienia przestępstwa, poprzez poświadczenie przez diagnostę wykonania badania technicznego pojazdu, bez jego faktycznego przeprowadzenia, inspektorzy przekazali sprawę do prowadzenia przez pion kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Ełku. 

Niezależnie od powyższego, inspektorzy w stosunku do przewoźnika, rozpoczęli procedurę administracyjną, przewidzianą w sytuacji stwierdzenia wykonywania przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego.

Czytaj więcej...

Przewozy osób z aplikacją walka z „szarą strefą”

Opublikowano: piątek, 10, maj 2019

Olsztyn jest kolejnym miastem, gdzie pojawiła się nowa aplikacja pozwalająca wykonywać przewozy osób tzw. pseudo taksówką” bez uprawnień. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie podjął wspólne działania wraz z Komendą Miejską Policji i Krajową Administracją Skarbową w Olsztynie zmierzające do sprawdzenia, czy przewożący pasażerów przestrzegają obowiązujących przepisów. 

Wspólne kontrole odbyły się w dniu 9 maja 2019 r. i wśród kontrolowanych pojazdów w jednym przypadku okazało się, że kierowca wykonywał przewóz korzystając z aplikacji umożliwiającej wykonywanie tego typu przewozu. Kierowca oferował przewóz osób, mimo że nie posiadał wymaganej licencji oraz stosownych orzeczeń lekarskich i psychologicznych. Wykorzystywany pojazd osobowy użyty do usługi przewozowej nie spełniał wymaganego przepisami kryterium konstrukcyjnego.

 

Czytaj więcej...

Wykryto manipulację w system oczyszczania spalin SCR

Opublikowano: czwartek, 09, maj 2019

 

W dniu 08.05.2019 r. podczas rutynowej kontroli w m. Bartąg droga woj. nr 598 zatrzymano do kontroli pojazd należący do litewskiego przewoźnika. Po szczegółowym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, wykryto kolejną manipulację w system oczyszczania spalin SCR (AdBlue), zatrzymano dowód rej. pojazdu, zakazano dalszej jazdy w związku z naruszeniem wymagań ochrony środowiska, zaś kierowca został ukarany mandatem karnym.

Czytaj więcej...